Nowości
  • Fotoksiążka – więcej, niż zwykła pamiątka

    Wróciłeś z cudownych wakacji. Wszystko, co chciałeś uwieczniłeś na zdjęciach – teraz musisz tylko wymyślić, jak będziesz je przechowywał. Na dysku komputera? Niby jest to praktyczne rozwiązanie, ale czasem masz ochotę wrócić do tych chwil w miękkim fotelu, a nie przed monitorem.

Wizyt:
Dzisiaj: 4Wszystkich: 79586

Odczynnik rtg do badań radiologicznych

Wilhelm Roentgen to człowiek, który jako pierwszy został nagrodzony Noblem w dziedzinie fizyki. Nagrodę tą otrzymał za odkrycie promieniowania rentgenowskiego. Pierwsze zdjęcie rentgenowskie Roentgen wykonał swojej żonie Bercie fotografując jej dłoń. Miało to miejsce ponad 120 lat temu. Prześwietlenia RTG oraz zdjęcia RTG wykonywane są do dnia dzisiejszego i mają one bardzo szerokie zastosowanie w branży medycznej.

 

Znaczenie promieniowania rentgenowskiego


Zdjęcia RTG wykorzystywane są w stomatologii, ortodoncji, a także w przypadku podejrzenia złamań kości, chorób płuc, nowotworów, gruźlicy i wielu innych dolegliwości. Prześwietlenia RTG wykorzystujące specjalistyczne odczynniki rtg do wywoływania błon rentgenowskich nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia, jednak sporadycznie wykonywane nie przyniosą szkód, mogą za to znacznie ułatwić diagnostykę. Należy jednak pamiętać, że prześwietlenia RTG nie powinny być wykonywane u pacjentek, które są w ciąży. Promienie rentgenowskie mogą wpływać na przebieg porodu oraz powodować wady rozwojowe płodu. Podczas wykorzystywania promieniowania rentgenowskiego istnieje ryzyko uszkodzenia systemu krwionośnego co może skutkować anemią u pacjenta poddanego badaniu. Promieniowanie rentgenowskie może również być przyczyną bezpłodności, uszkodzić szpik kostny lub być osłabić ogólną odporność organizmu.

W większości wypadków lekarze nie odnotowują skutków ubocznych promieniowania, jeżeli jednak po wykonaniu zdjęcia RTG źle się poczujesz warto skonsultować swój stan z lekarzem. Należy pamiętać, że współczesne urządzenia do wykonywania zdjęć RTG są coraz bezpieczniejsze i dokładniejsze. W wielu wypadkach szybkie zdiagnozowanie schorzenia dzięki zastosowaniu prześwietlenia RTG może nawet uratować pacjentowi życie.

 

Polecamy również:

Preaparat do kąpieli psów - animal care dogs