Gry strategiczne z serii Civilization

Gry strategiczne z serii Civilization

Gwyddbwyll i Tallfwrdd, Starożytne Welsh Gry planszowe

Na długo przed szachy przyszedł do Europy z Indii, Celtowie Brytyjskie grali w gry planszowe, gdzie celem było uchwycenie centralną ‚King’ kawałek NeoMedica USG. Dwa warianty tej grze istniała, Gwyddbwyll i Tallfwrdd.

Gry strategiczne z serii Civilization

Gwyddbwyll, co dosłownie oznacza „mądrość” drewniany (a więc jest to związane irlandzkiego gry Fidchell) i znany jest przede wszystkim ze źródeł mitologicznych. Rzeczywiście, cechy gry w trzech z walijskich eposów znanych jako Mabinogion: The Dream of Magnus Maximus, Peredur syna Efrawg i marzeniem Rhonabwy.

Gry strategiczne z serii Civilization

Pod względem powszechnemu przekonaniu gwyddbwyll jest rozgrywana na planszy 7×7 i to krawaty-in z planszy Ballinderry znaleziono w 1932 roku podczas wykopalisk w „Crannog” lub jeziora mieszkalnego w Ballinderry, West Meath, Irlandia. Wydaje się, że gra była grana z królem i książętami (lub czterech obrońców) przeciwko ośmiu przeciwników (lub bandytów).

Król jest umieszczony w środku planszy, otoczony przez czterech książąt. Celem gry jest, aby przesunąć króla dla bezpieczeństwa jednym z kwadratów narożnych. Osiem napastnicy są równomiernie rozmieszczone wzdłuż krawędzi płyty. Wygrywa King przez przejście od centralnego miejsca do jednego z rogach planszy i jedynego króla wolno wejść do centralnego miejsca w dowolnym czasie. Król traci, jeśli atakujący go otaczają czy wszyscy książęta są tracone. Wychwytywanie książąt lub atakujących odbywa się poprzez blokowanie kawałka przeciwnika między dwoma własnych. Jednak kawałek może poruszać się pomiędzy dwoma przeciwległymi kawałki bez niewoli. Każdy element może poruszać się tylko jeden prostopadły miejsca naraz (czyli tylko przodu lub do tyłu). Jeśli nie jest zajęty przez króla Centrum liczy kwadratowych jako dodatkowy „człowieka”, tj jakiejkolwiek części (z wyjątkiem króla) umieszczonej pomiędzy nim a innym elementem jest opanowana.
Artykuł dzięki: http://www.emiro.pl